Forfatterstund på fokebiblioteket
Den velkjente samiske forfatteren Kathrine Nedrejord kommer til folkebiblioteket for å fortelle om sine bøker den 13.november.
Publisert 08.11.2019 10.08
Sist endret 08.11.2019 10.08
Beakkálmas girjemáilmmis
Kathrine Nedrejord er forfatter og dramatiker, med samisk bakgrunn.
Hun har klare tanker om å være samisk forfatter, uten å selv snakke språket. Kathrine er ikke redd for å snakke eller skrive om vanskelige tema - som overgrep.
Nedrejord skal snakke om sine seineste utgivelser, med særlig vekt på «Forvandlinga» - romanen som vant Havmannprisen i 2019. Den handler om tida etter en voldtekt, hvordan traumet påvirker kropp og sinn - og ikke minst hvordan man kommer seg på beina igjen.
Tidsaktuelle bøker
I tillegg vil hun presentere sine to siste ungdomsbøker, som begge utspiller seg i Finnmark. «Slepp meg», som foregår i Tana, handler om samisk identitet, et usunt vennskap og å finne sin plass i verden. Den blei nominert til Uprisen, og er Norges utvalgte på Ibby Honourlist over verdens beste barne- og ungdomsbøker for 2020.
«Det Sara skjuler» kom ut i august i år, og foregår i Karasjok, og er en bok som tar for seg hvordan det er å være pårørende til noen som utsettes for et seksuelt overgrep. Lajla blir så besatt av å hevne venninna si at hun glemmer seg sjøl og sitt eget liv oppi det hele.